Nová Micromot 230V v porovnaní so svojimi 12V sestrami
Pridané: 25.10.2014 21:42:00 Počet zobrazení: 3577
25 Október 2014
Tohtoročnou novinkou (2014) od Proxxonu je minivŕtačka Micromot 230/E. Je o niečo väčšia a 2x výkonnejšia ako jej 12V sestry. Povieme si v krátkosti aký je medzi nimi rozdiel.
Na začiatok musím povedať, že som z vŕtačky nadšený! Ak ju chytíme do ruky, pôsobí kvalitným, kompaktným a robusným dojmom. "Natlačiť" do tak malých rozmerov tento výkon sa Proxxonu naozaj podarilo. Myslím, že by sme ťažko hľadali niečo podobné od iného výrobcu.
Vŕtačka sa ergonomicky aj tvarovo veľmi podobá na staršie verzie napájané 12V napätím. Keď ich však priložíme k sebe, vidíme že 230-ka je o 3cm dlhšia a 3mm širšia. Hmotnosť tak isto vzrástla a to o približne 90g (vážené bez napájacieho káblu). Vzrástol však aj príkon a to dvojnásobne - zo 40W na 80W.
Máme ju na sklade len pár dní, ale okamžite som sa pustil do jej otestovania. Keď ju človek uchopí ako pero, je hneď cítiť spomínaný mierny nárast hmotnosti a rozmerov. Hoci som bol doteraz zvyknutý na ľahšiu 12V verziu, tá hmotnosť navyše nie je nijako kritická. Vŕtačka sa stále dá držať podobne ako pero, takže môžeme bez problémov vŕtať a brúsiť malé detaily.
Hneď je však cítiť nárast výkonu. Pri mojej starej dobrej 12V verzii som skoro nikdy nemal s výkonom problém (zdôrazňujem, že vŕtačku používam na jemné práce), ale pár krát sa mi stalo, že keď som pri brúsení plastu, alebo odstraňovaní korózie zo železa viac zatlačil, tak spomalila. To sa stane aj s oveľa silnejšou vŕtačkou, pretože niektoré mäkké materiály vytvárajú veľký odpor. Pri tejto novej sa však bod spomalenia výrazne posúva ďalej. Výkonovo by som ju prirovnal medzi verzie 50/E a FBS 230/E.
Vŕtačka sa dodáva v papierovej krabici, bez sady náradia so šiestimi klieštinami. Kto by chcel nasadiť skľučovadlo, môže tak urobiť demontážou prednej hliníkovej ochrannej časti a domontovaním tohoto čelného dielu. Rovnako sa to robí aj na verziách 50/E. Veľkou výhodou 230/E je to, že nepotrebujeme 12V zdroj, takže je mobilnejšia.
Ak uvažujete nad zakúpením minivŕtačky a neviete ktorú z nich si vybrať, tak by som to veľmi stručne charakterizoval takto:
- Micromot - séria "50" -(12V verzie) - jemná práca, plastikové modelárstvo, elektronika, dekorácie, gravírovanie - je ľahučká a stále veľmi výkonná, takže sa Vám s ňou bude dobre manévrovať pri práci.
- Micromot 230/E, o ktorej je tento článok - rovnako ako v predošlom prípade, ale s predpokladom, že budete potrebovať aj vyšší výkon - RC modelárstvo, práca s drevom, odstraňovanie oxidácie z kovov, frézovanie mäkkých materiálov - budete radi, že máte výkon navyše. Stále však držíte v ruke minivŕtačku.
- FBS 230/E - výkonná 100W verzia pre drobné práce - určená na opracovanie väčších obrobkov. Je podstatne väčšia a ťažšia ako predošlé dve a je problém ju držať podobne ako pero. Ale jej výkon to plne vynahradí.
Na záver by som zhrnul moje subjektívne názory na 230V verziu oproti 12V:
+ citeľne väčší výkon
+ nepotrebujeme 12V zdroj napájania
+ má reguláciu otáčok v rovnakom rozsahu ako 12V verzie
+ ľahko prenosná a skladná
+ na to, aká je výkonná, je stále ešte veľmi malá a ľahká
+ hoci je trochu ťažšia a väčšia stále sa dá bez problému použiť na jemné práce
- trochu mi vadil napájací kábel 230V - nie je špirálový a pružný
230V verzia Micromot 230/E (hore) a 12V verzia Micromot 50/E (dole)